mix & mastering

Naučte se jak svůj track posunout na současný světový standard


Dáváte do produkování maximum, ale stále máte pocit, že váš track nějak „nehraje“?
Nemá dost energie?
Nehraje stejně hlasitě jako konkurenční tracky ve stejném hudebním stylu?
Pustíte svou skladbu v rámci DJ setu a nebo po boku vašich oblíbených ze Spotify, které hrají vyrovnaně, čistě a nahlas – a ta vaše zaostává?

Doneste k nám váš rozdělaný projekt a společně se na to podíváme

Abychom dosáhli profesionálního výsledku, musíme, zjednodušeně řečeno, při produkci tracku postupně projít třemi fázemi (i když neexistuje pouze jediný správný přístup a mnoho zkušených producentů npř. pracuje na všech třech fázích současně):

  1. Produkce (výběr zvuků, komponování a aranž)
  2. Mix
  3. Mastering

1. Produkce (výběr zvuků, komponování a aranž)

Skladba musí být v první řadě dobře zaranžovaná, nesmí být zahlcená velkým množstvím linek, vše musí dávat smysl.
(Všimněte si, jak málo elementů vlastně obsahují vaše oblíbené skladby.)

Zvuky musí být zvolené nebo vytvořené tak, aby se vzájemně doplňovaly. A to jak esteticky, tak z pohledu vyváženosti mixu.
(Pokud například vymyslíte skladbu ze tří basových linek hrajících přes sebe jen v hlubokých frekvencích, výsledek pravděpodobně nebude idealní.)

Tato fáze je nejduležitější, představuje dejme tomu 70% úspěchu.

Je-li tady něco špatně, v následujících 2 fázích to lze napravit jen těžko. S touto fází tvorby vám samozřejmě umíme pomoci. Domluvte si v EMA bezplatnou konzultaci v rámci našich individuálních lekcí. Vaši skladbu si poslechneme, zanalyzujeme a pokusíme se odhalit, kde vězí problém.

2. Mix

Pokud máte svou skladbu kompletně zkomponovanou, je na čase vyřešit její mix. V mixu řešíme to, aby si jednotlivé nástroje navzájem přiliš nezavázely, aby byly správně umístěné v prostoru, a aby skladba byla celkově zvukově vyvážená.
(Všimněte si například, jak při poslechu ze Spotify, rádia atp. mají všechny skladby podobný poměr basů, výšek, hlasitosti vokálů.)

I tady vám rádi pomůžeme. Poslechneme, zanalyzujeme a třeba spolu s vámi zkusíme udělat mix znovu, a vysvětlíme správný postup. Opět je nejlepší domluvit si v EMA bezplatnou konzultaci v rámci našich individuálních lekcí.

3. Mastering

U masteringu je důležité, abyste se do něj pustili až ve chvíli, kdy jste úspěšně zvládnuli předchozí 2 fáze.

V EMA využíváme možnost profesionálního masteringu ve spolupráci s Lukášem Turzou a jeho www.snapmastering.com. Za Lukášem stojí práce pro velikány elektronické hudby jako Noisia, jejich vydavatelství Vision, Bassnectar, Machinedrum, ale například i Bena Cristovaa nebo vydavatelství Italians Do It Better známé hudební dramaturgií nových dílů seriálu Twin Peaks, až po mastering indie projektů jako pražské Dukla, dné a mnoho dalších.

Pokud výchozí mix vaší skladby neskrývá žádné zvukové kostlivce, Lukáš vašemu tracku dodá z výsledné (jedné) WAV-stopy konečnou patinu profi tracku, tak, aby hrál sebevědomě vedle ostatních na Spotify, v klubu, radiu, na YouTube, u kamaráda, přítelkyně, přítele nebo z telefonu.

Není-li samotný mix ideální, je často vhodným řešením takzvaný stem-mastering, který — byť časově náročnější a dražsí —, pracuje s několika vámi vyexportovanými stopami hlavních nástrojových skupin (například stopou basy, stopou bicích, kick drumu, vokálu atp.), a dokáže kompromisní mix vylepšit zásadnějším způsobem.

S vašimi dotazy ohledně masteringu můžete kontaktovat Lukáše na mastering@lukasturza.com, více informací a ceněný blog najdete na www.snapmastering.com.